Warto zobaczyć

Tabela najlepszych piłkarzy

Historia piłki nożnej

Nie jesteśmy w stanie określić kiedy zaczęto grać w piłkę nożną. Wiemy jednak, że początki nie były ani trochę podobne do tego, jak teraz wygląda ten sport. Było to zwykłe kopanie do określonych punktów. Wtedy jeszcze noga nie była na tych zasadach, jakie są teraz, aczkolwiek budziła wiele ekscytacji. Prawdopodobnie z Ameryki (dawnych Azteków) nowa moda na piłkę nożną dostała się do Wysp Brytyjskich, gdzie pierwszym monarchą zainteresowanym tą dyscypliną był Karol II, który w 1681 roku dał jej królewską aprobatę. Na przełomie XVIII i XIX wieków całe wsie i miasteczka w Anglii i Szkocji grały w piłkę bez żadnych zasad. Wtedy wielu młodych mężczyzn zaniedbywało swoje obowiązki, aby móc zagrać. Mnóstwo mężczyzn zakładało się o wyniki, co było zabronione. Ponieważ nie było żadnych reguł, a o zasadzie fair play nikt nie słyszał, to na boisku ciągle dochodziło do ostrych ścięć, wynikiem czego było zakazanie tej gry przez burmistrza Londynu oraz Królów Anglii i Szkocji. Po pewnym czasie w danych krajach narodził się termin football. Tego określenia używano wtedy do gier, w które grało się na piechotę, nie tylko gry kopane. Wiesz z czego były wykonane pierwsze piłki do nogi? Ze zwierzęcych pęcherzy! Tak, dla Nas to jakaś abstrakcja, ale wtedy to była najzwyklejsza futbolówka.

 

 

 

Na początku XIX wieku powstawały coraz liczniejsze szkoły publiczne (np. Harrow Eton, Winchester, Strasburgery), które wprowadzały piłkę kopaną do swoich zajęć. Początkowo każda szkoła sama wyznaczała sobie przepisy dotyczące gry, później ( w 1846 roku), aby móc grać mecze między szkołami, ujednolicili przepisy. Czas pokazał, że ówczesny futbol musiano podzielić na dwa różne sporty. Była to piłka nożna, gdzie nie można było łapać futbolówki rękami oraz rugby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najstarszy klub piłkarski na świecie powstał w 1855 roku w miasteczku Shieffield. Nazwano go wtedy Sheffield Football Club. Ten sam klub 24 października 1857 roku ogłosił „Rules & regulations”, które dotyczyło zasad grania w piłkę nożną. Jedną z zasad było nie dotykanie piłki rękoma. 

 

Pierwsza (najstarsza) piłkarska federacja świata narodziła się 26 października 1863 roku. Stworzyli ją kapitanowie i reprezentanci 12 klubów z Londynu i okolic. The Football Association, bo tak się nazywał, to związek, który miał za zadanie określać i publikować wspólne reguły gry w nogę. Najstarsze rozgrywki piłkarskie The F.A. ogłosił 20 lipca 1871 roku. Wzięło w nim udział 15 drużyn, a w finale wygrał Wanderers nad Royal Engineers 1-0. Spotkanie oglądało 2000 fanów.

 

W roku 1872 powstała druga na świecie federacja futbolowa w Szkocji. W tym samym roku rozegrano pierwszy mecz międzypaństwowy Anglia – Szkocja. Nikt wówczas nie strzelił bramki. Co roku spotykali się na mistrzostwach (raz w Wielkiej Brytanii, drugi raz w Szkocji). W 1873 roku Anglia wygrała ze Szkocją 5:4, a za rok przegrała 1:2. W roku 1879 do rozgrywek przyłączyła się Walia, a 3 lata później Irlandia Północna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Cristiano Ronaldo

-Leo Messi

-Robert Lewandowski

-Zatan Ibrahimovic

-Diego Maradona

-Ronaldinho

-Zinédine Zidane

-Arjen Robben

  • Facebook Square
  • Twitter Square
  • Google Square